2015/07/09

Dżem borówkowo-malinowy z nutą mięty

Nasz przydomowy krzaczek obficie obrodził  w piękne i dorodne borówki amerykańskie, inaczej zwane borówkami wysokimi. Są to owoce bogate w fosfor i potas, obniżające poziom "złego " cholesterolu i charakteryzujące się wysoką wartością dietetyczną. Nie są tak kłopotliwe w barwieniu jak jagody leśne, ponadto są większe od nich. Zawartość pektyn sprawia, że nadają się na dżemy, dlatego dzisiaj postanowiłam połączyć je z malinami i pod  koniec procesu przygotowania dżemu dodać 2 gałązki mięty, które  nadały orzeźwiający aromat i smak. 
Gotowy dżem przełożony do wyparzonych słoików należy poddać pasteryzacji, aby w trakcie przechowywania nie zepsuły się. Taki oto dżem można spożywać w postaci dodatku do świeżo upieczonego ciasta drożdżowego lub jako nadzienie do muffinków.

Porcja na 6 słoiczków ok 250 ml

Składniki:

  • 500 g borówki amerykańskiej,
  • 500 g malin,
  • pół szkalnki  + dodatkowo 40 dag cukru,
  • pół szklanki wody ,
  • opakowanie pektyn,
  • 2 gałązki mięty
Przygotowanie:

Do garnka wsypać przepłukane borówki i maliny, zalać wodą, gotować na małym ogniu do momentu kiedy owoce puszczą sok.  W misce wymieszać szklankę cukru
z pektynami i wsypać do gotujących się owoców, dokładnie wymieszać. Gotować na małym ogniu  3 min, wsypać pozostały cukier, wymieszać . Dodać miętę i gotować  ok. 5 min.
Słoiki należy dokładnie umyć i wyparzyć wrzątkiem, aby usunąć drobnoustroje. Gorący dżem przełożyć do słoików, zakręcić. Do wysokiego garnka włożyć ścierkę
 i zalać wodą (do połowy wysokości słoików). Wstawić słoiki i pasteryzować  pod przykryciem ok. 15 min od chwili zagotowania.